Medya Merkezi

9 Eylül 2001 EKONOMİST - Hayalet şirketlerin sayısı 50 bini bulduKriz Türkiye'nin şirket sayısını azaltıyor. Bu yıl çok az şirket kuruldu. Kapananların sayısı ise artıyor. Asıl önemlisi, krizin yanında yasalardaki bazı eksiklikler yüzünden münfesih (fesholunmuş) duruma düşen şirket sayısının artması. Mali çevreleri bu şirketlerin sayısının 50 bini bulduğunu belirtiyor.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, bu konu hakkında, "Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı çok hızlı biçimde bir araya gelerek kangren olmuş bu soruna çözüm bulmalıdır. Bu konudaki en iyi çözüm ise bu şirketlerin, 31 Aralık 1998 tarihinden itibaren otomatik olarak tasfiye edilmiş sayılmalarıdır. Böylece defterdarlıklar ile sanayi ve ticaret odaları canlılığını sürdüren diğer şirketlere gereken zamanı ayırabileceklerdir." dedi.

 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.