Medya Merkezi

16 Mayıs 2001 HÜRSES - SSK’nın ödeme kolaylığı zorluk çıkartıyor

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SSK) 30 Nisan tarihli genelgesiyle yürürlüğe giren ödeme kolaylığı uygulamasının yetersiz açıklamalardan dolayı mükelleflere zorluk çıkarttığını söyledi. Arıkan, yaptığı yazılı açıklamada, SSK’ya borçlu olanların birikmiş borçlarına yüzde 3 oranında tecil faizi uygulanmasını ve Haziran 2001 tarihinden itibaren 18 ay taksitlendirilmesini öngören uygulama konusunda çok sayıda şikayet aldıklarını ifade ederek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı genelge konusunda daha detaylı bilgi vermeye çağırdı.

Genelge uyarınca 1 milyar liranın üzerindeki borçlarda mükelleflerin teminat vermesinin istendiğini vurgulayan Arıkan, bu konuda verilen beyanın yeterli olacağını ifade etti. Yahya Arıkan, Bakanlığın sigorta müdürlüklerine ve personele teminat beyanının yeterli olacağı konusunda açıklama yapmasını, aksi takdirde başvuru süresi 31 Mayıs’ta sona eren ödeme kolaylığından pek çok mükellefin yararlanamayacağını savundu.

 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.