Medya Merkezi

24 Eylül 2001 HÜRSES - Arıkan : Kayıtdışı, IMF'nin gündemine ne zaman gelecek?

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, Uluslararası Para Fonu’nun Türkiye’deki temasları sırasında geçen yıl olduğu gibi yine ücretlilere yapılan vergi iadesinin kaldırılması önerisinde bulunduğunu hatırlatarak şöyle dedi:

Ekonomiyi her yönüyle düzeltmek iddiasında olan IMF’nin kayıtdışı ekonomiyi görmezlikten gelmesini anlayamıyoruz. Vergi iadesinin kalkması, kayıtdışının işine yarar. Milli gelirin yüzde 50’sine geldiği ifade edilen kayıt dışı ekonomi IMF’yi rahatsız etmiyor mu?

Memurlara ve işçilere daha az ücret zammı vererek bütçeyi denklemeye çalışan IMF neden gelirlerin arttırılması konusuna değinmemektedir? Üstelik vergi iadelerinin kaldırılması gibi yapılan öneriler, varolan gelirlerin azalmasından başka hiçbir sonuç vermeyecek önerilerdir. Türkiye ekonomisin her yönüyle didik didik eden IMF, ülkemizdeki korkunç boyutlardaki kayıtdışından rahatsız değil midir? Kayıtdışı ekonomi IMF’nin gündemine ne zaman gelecektir?

 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.