Medya Merkezi

8 Nisan 2002 AKŞAM - İnatlaşmanın ağır bedeliKriz döneminde, SSK primi ve vergilerin "istihdam vergisi" niteliğine dönüştüğünü belirten iş dünyası, acil olarak makul bir çözüm bekliyor.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, "İşçi maliyetlerine baktığımızda, SSK kesintilerinin önemli bir oran oluşturduğu görülür. Mevcut yapı ile sürekli oranlar yükseltilerek, işverenin de katlanamayacağı miktarlara geldi. Son zamanlarda oranlar indirilsin deniyor ama Türkiye'nin bir de kaynak sorunu var. Biz diyoruz ki, Türkiye'de 5 milyon civarında sigortasız çalışan var. Bunlar, sigortalı sisteme dahil edilerek, hem önemli bir kaynak yaratılabilir, hem de SSK kesintilerindeki oranlar düşürülebilir. Böylece ödeyen kesime yapılan haksızlık da önlenmiş olur."

 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.